fbpx
Scroll Top

Şubat Akademi Bülteniniz: Araştırmalarınız İçin Literatür Taraması Nasıl Yapılır?

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

Bu Ayın Temasında;

Bir tez çalışmasında veya bir araştırma makalesinde literatür taramasını nasıl daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabileceğinizi ele aldık.

Size bu konuda yardımcı olacak kaynaklar, bir bilimsel makalenin nasıl okunması gerektiği ile ilgili detaylar ve daha fazlası Şubat Akademi Bültenimizde!

Keyifli okumalar dileriz…

Başlıca Haberler

İyi bir literatür taraması nasıl yapılır?

Araştırma konunuzu en iyi şekilde yansıtacak, önemli noktalarını destekleyecek ve farklı bakış açılarını sunabilecek şekilde aktarabilmeniz için iyi bir literatür taraması yapmanıza ihtiyaç vardır.

Peki, konunuzla ilgili mevcut kaynaklar arasında yapacağınız taramada ne kadar derine inmelisiniz? İşte, meselenin en can alıcı sorusu bu!

Hangi kaynaklardan faydalanmalısınız, nasıl bir yol izlemelisiniz ve literatür taramanızda nelere yer vermelisiniz, şeklindeki birçok soru araştırmanızın çözüm noktasını oluşturmaktadır.

Bu noktada iyi bir literatür taraması yapmanın püf noktalarını bilmek size güzel bir rehber olacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

Bir bilimsel makaleyi nasıl okumalısınız?

Bir bilimsel makaleyi anlayabilmek için onu nasıl okumamız gerektiğini de bilmek gerekmektedir. Bilimsel makaleler, gazete, dergi veya blog yazılarını okumakla aynı değerlendirilemez.

İyi bir literatür çalışması hazırlamak ve zamanınızı iyi bir şekilde yönetebilmek adına bilimsel bir makaleyi nasıl okuyacağınızı iyi bilmek de önemlidir.

Erişmek için tıklayınız.

Akademik çalışmaları okurken ve değerlendirirken nelere dikkat etmek gerekir?

Bu blog yazısı, bir makaleyi okurken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacak ve size konu ile ilgili bazı tüyolar verecektir.

Bilimsel makale okumanın ayrıntıları, akademik makaleleri okurken karşılaşılan zorlukları bu yazıda bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız .

Literatür taraması nedir ve nasıl yapılır? 7 adımda örneklerle literatür taramasını keşfedin!

Literatür taramalarının amacı, konu ile ilgili olarak literatürdeki önceki araştırmaların vardıkları noktayı tespit edip, literatürdeki boşlukları ortaya koyarak kendi çalışmamızın önceki literatür içerisinde hangi noktada olacağını göstermektir.

Bu yazıda literatür taramasının ayrıntılarını keşfederek; literatür taramasının yapı ve formatını, kaynakça formatlarını örnekler üzerinden inceleyebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel Makale Nasıl Okunur: Bilgileri Parçalara Ayırın!

Bilimsel bir araştırma makalesini okumak gerçekten göz korkutucu olabilir. Peki, ilgilendiğiniz bir araştırma makalesine nasıl yaklaşacaksınız?

Bilimsel makalelerin bölümlerini nasıl okuyup, kendi içinde nasıl değerlendirebileceğinizi bu yazı da keşfedebilirsiniz. Bilimsel makaleleri bölümlere ayırarak okumak size bu konuda yardımcı olacaktır, daha fazlası için bu yazıyı inceleyin!

Erişmek için tıklayınız.

Literatür taramasının araştırmanıza katkıları nelerdir?

Literatür taraması araştırma konunuzun haritasını çıkarmak için önemli bir adımdır. Konunun hangi açıdan ve hangi yöntemlerle ele alınacağı noktasında araştırmacıya ön bilgileri sağlar.

Peki literatür taraması hangi aşamalardan oluşmaktadır ve araştırmanıza ne gibi katkısı olacaktır?

Erişmek için tıklayınız.

Literatür taramanızı aydınlatacak ve size kolaylık sağlayacak bilgileri şimdi keşfedin!

Bu blog yazısında araştırmacılarımıza literatür taraması ile ilgili olarak, lisansüstü eğitimde literatür taramasının nasıl yapılacağı, literatür taraması iyi yapılmazsa hangi sorunlarla karşılaşılacağı, intihal sorunu, literatür taraması yapılacak siteleri ve daha fazlasını paylaşıyoruz.

Erişmek için tıklayınız.

Bir makalenin anatomisi

Bilimsel makalelerin bölümleri araştırmacılara ne anlatmaktadır, her bölümü kendi içinde farklı değerlendirerek kendi araştırmalarınız için literatür kısmında kullanabilirsiniz.

Bilimsel makalelerin bölümlerini iyi analiz etmek, neyi nerede kullanacağınız noktasında size yardımcı olacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

İntihalden kaçınmanın 5 pratik yolu…

Literatür araştırmasında yararlandığınız kaynakları araştırmanızı en iyi şekilde destekleyecek biçimde kaynak olarak kullanmanız önemlidir. Ancak bu alıntıların asıl kaynağını belirtmeden araştırmalarınızda kullanırsanız, fikir hırsızlığı yapmış olursunuz. Bu noktada intihali anlamak ve intihal yapmaktan kaçınmak için bazı ipuçları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

CABI Vakfı ve Online Bilgi Hizmetleri A.Ş. ortaklığı ile birlikte “bitki hastalıklarının ve zararlıların teşhisi” konusunda uzmanlar yetiştirmek için bir burs çalışması amacıyla hibe şeklinde online kurs olanağı sağlamaktadır.

Kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlar, CABI onaylı sertifika alır. Bu kurs, hibrit öğrenme dönüşüm stratejilerine tamamen uyumludur.

Daha fazla bilgiye erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.