fbpx
Scroll Top

Ekim Akademi Bülteniniz: Akademik Alandaki Teknolojik Gelişmeler

Başlıca Haberler

Literatür incelemelerini ve eleştirel analizleri hızlandırmak için bilimi kullanmak

Literatür taramaları ve eleştirel analizler zaman alır. İlgili tüm referansları ve alıntıları toplamak ve okumak uzun sürer. Scite, araştırma ve yazmaya daha az zaman ayırmanıza yardımcı olurken aynı zamanda bir makale hakkında söylenenleri anında sunarak çalışmanızın kalitesini artırır.

Erişmek için tıklayınız.

Yükseköğretimde 2023 Teknoloji Trendleri

2023’te dikkat edilmesi gereken en önemli yüksek öğretim teknolojisi trendleri arasında Yapay Zeka (AI), Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR), Dijital İkizler, Metaverse yer almaktadır.

Diğer Web3 tabanlı sanal ortamlar), Nesnelerin İnterneti (IoT), Blockchain, Bulut, Oyunlaştırma ve Sohbet Robotları.

Bu teknolojiler ileriye dönük olarak yükseköğretimin Dijital Dönüşümünün yaygınlaştırılmasını destekleyecektir.

Erişmek için tıklayınız.

Yapay zekanın araştırmada kullanımına ilişkin rehberlik

Yapay zeka (AI), öğretim ve araştırma açısından yüksek öğretimin manzarasını değiştiren bir teknolojidir. Araştırma faaliyetleri için, özellikle makalelerin, makalelerin ve hibe tekliflerinin yazılması ve gözden geçirilmesi açısından yapay zekanın kullanımına ilişkin politikalar ve yönergeler, federal kurumlar, dergiler ve akademik kurumlar genelinde gelişmektedir.

Yapay zekayı araştırmalarınızda nasıl kullanabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Erişmek için tıklayınız .

ChatGPT araştırma makalesi: Meşru ve etik mi?

Bu makalede, insanların sahip olduğu en önemli sorulardan birini tartışacağız, “ChatGPT kullanmak doğru mu?”, “Bir ChatGPT araştırma makalesi iyi mi?”, “Bir araştırma makalesi oluşturmak için ChatGPT kullanmak ne kadar etik?”.

Bu soruları, beraberinde gelen tüm artıları ve eksileri belirterek yanıtlayacağız.

Erişmek için tıklayınız.

ChatGPT ve üretken yapay zeka araçları hakkında

ChatGPT, bağlama ve geçmiş konuşmalara dayalı olarak insan benzeri metinler üretebilen, son derece gelişmiş bir “geniş dil modeli”dir. ChatGPT, 2021 öncesinden itibaren internette bulunan büyük miktarda “eğitim materyali” üzerine kurulmuştur.

ChatGPT hakkında bilgiye ve daha fazlasına buradan ulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma ve Yayıncılıkta Yapay Zeka

Geçtiğimiz on yılda yapay zeka ve makine öğrenimi birçok sektörü dönüştürdü. Akademik yayıncılık endüstrisinde , hem yazarlara hem de yayıncılara hakem incelemesi, yayınlanan içerikte arama, intihal tespit etme ve veri uydurmanın belirlenmesiyle ilgili sorunların üstesinden gelmede yardımcı olmak için yapay zeka tabanlı teknolojiler geliştirilmekte ve uygulanmaktadır.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Yapay Zeka Akademik Araştırmalar İçin İyi mi Kötü mü?

Yapay zeka, araştırmanın yürütülme ve yayınlanma şeklini önemli ölçüde geliştirebilir. Bir makinenin insan eylemlerini dikte etmesi ve bilimsel konularda karar vermesi düşüncesi bazıları için korkutucu olsa da yapay zekanın yararları vardır. İşte detaylar…

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma projelerinde yapay zekayı kullanmanın 8 yolu

Yapay Zeka, bilim kurgu dünyasının ötesine ve pratik dünyaya geçti. Akademik ve profesyonel çalışmalarda giderek artan rolü, yadsınamaz önemini vurgulamaktadır.

Yapay zekanın araştırma projelerini geliştirebileceği ve anlamlı sonuçlar sunabileceği çok sayıda yöntemi keşfetmek için okumaya devam edin.

Erişmek için tıklayınız.

Araştırmacılar için en iyi 8 yapay zeka aracı

Yapay zekanın araştırma hayatınızı tam olarak nasıl kolaylaştırabileceğini merak ediyorsanız veya yeni uygulamaların ve botların sonsuz çıktısı karşısında bunalmışsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, size yardımcı olabiliriz.

Aşağıda araştırmacılar için en iyi yapay zeka araçlarından bazılarının listesi yer almaktadır.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.