fbpx
Scroll Top

Ağustos Akademi Bülteniniz: Akademik Projeler ve Proje Yönetimi

Başlıca Haberler

Bilimsel araştırma projelerinin üniversitelere ve araştırmacılara sağladığı avantajlar

Bilimsel araştırma projeleri (BAP), yüksek öğretim kurumlarındaki bilimsel araştırmaların desteklenmesi amacıyla geliştirilmiş, bilime, ekonomiye, sanata toplumsal ya da evrensel düzeyde katkı sağlayabilecek teorik ya da uygulamalı projelerdir. Bu projeler üniversiteye ve araştırmacılara nasıl avantajlar sağlamaktadır?

Bilimsel araştırma projelerindeki süreç, bütçe yönetimi, başvuru ve çalışma talimatları hakkında detaylı bilgileri bu blog yazısında bulabilirsiniz.

.

Erişmek için tıklayınız.

Kazandıran hibe teklifi nasıl yazılır?

Bilimsel projeler, iyi bir bütçe yönetimi gerektirmektedir. Bunun için birçok proje hibe almaktadır. Ancak hibe teklifi nasıl yapılır, başarılı bir hibe teklifi nasıl alınır gibi çeşitli sorular araştırmacıların en çok sordukları sorulardan bazılarıdır. Projeniz için fon sağlayıcılarının projenize destek sağlaması için hibe teklifi bir ön tanıtım olacaktır.

Bu konuda zorluk yaşayanlar ve nereden başlayacağından emin olamayanlar bu makale size göre!

Erişmek için tıklayınız.

Proje hazırlama hakkında bilmeniz gerekenler

Yaratıcı bir fikriniz varsa, kurumsal kapasitenizi geliştirmek ve toplumsal, ekonomik bir soruna dikkat çekerek bu soruna çözüm bulmak istiyorsanız “proje” konusunda bilgi edinerek başlamalısınız.

Proje hazırlık süreçleri, hibe desteği alabileceğiniz proje programları, proje fikirleri üretme, proje üretiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ve daha fazlası hakkında detaylara buradan erişebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız .

Proje ve hibe tekliflerinin bütçe bölümünün taslağını oluşturmak için faydalı ipuçları

İyi bir araştırmacı ve proje önerisi yazarı olduklarını düşünen kişiler genellikle proje tekliflerinin çoğunu zahmetsizce gözden geçirir ve bu kişilerin pek çoğu bütçe kısmını yazmayı oldukça zor bir iş olarak nitelendirmektedir.

Projenizin maliyetlerini nasıl sunacağınız gibi hibe yazmanın bazı temel ilkelerini bilmek, bir hibe yazmayı daha az stresli hale getirebilir. Bu yazıda bir proje hibe teklifi alabilmenin temel gerekliliklerinden ve araştırma projesi hibe teklifinde bütçe bölümünün önemine değinilecektir.

Erişmek için tıklayınız.

Hibe ve proje başvurusu sırasında veri yönetim planları nasıl yazılır?

Birçok finansman kuruluşu, hibe tekliflerinin verilerin nasıl yönetileceğini ve diğer araştırmacılarla nasıl paylaşılacağını belirlemesini şart koşmaya başladı.

ABD’deki Ulusal Bilim Vakfı (NSF) artık tüm finansman tekliflerinin mümkün olan en kısa sürede yeni ilerlemeleri teşvik etmek ve sonuçların hızlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak için bir veri yönetim planı içermesini şart koşuyor. Aynı şekilde TÜBİTAK da artık veri yönetim planı olmayan hibe başvurularını değerlendirmeye almıyor. İşte detaylar…

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma projeleri nelerdir ve nasıl yapılır?

Üniversitede adını sıkça duyduğumuz Araştırma Projesi nedir ve bize nasıl katkıda bulunur? Araştırma projesini hazırlamak için neler yapmanız gerekir? Tüm bu soruların yanıtını makalede bulabilirsiniz!

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma ve proje arasındaki fark nedir?

Araştırma ve proje arasındaki temel fark, araştırma, gerçekleri ortaya çıkarmak ve yeni sonuçlara ulaşmak için materyallerin ve kaynakların sistematik olarak araştırılması ve incelenmesi iken, bir projenin önceden belirlenmiş gereksinimler altında ölçülebilir ve gözlemlenebilir bir sonuç veren belirli ve sonlu bir faaliyet olmasıdır.

Proje ve araştırmalar arasındaki farklar bu yazıda daha detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Erişmek için tıklayınız.

Size en uygun hibeyi bulun!

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından hazırlanmış hibe listelerini inceleyerek projenize en uygun olan hibe programını bulabilirsiniz.

Hibe Bilgilendirme Sistemi birçok proje sahibinin kullandığı sistemlerden biridir. Bu sistem sayesinde konunuza, projenize uygun olan hibe programını seçerek projeniz için hibe alabilirsiniz. Şimdi Hibe Bilgilendirme Sistemine bir göz atın!

Erişmek için tıklayınız.

Ülkemizde proje desteği sağlayan kurum ve kuruluşlar

Bartın Valiliği tarafından hazırlanan bu belge, projelerde karşılaşılan finansman sorununu çözmek ve bu projelerde yerel, ulusal ve AB fonlarından tam olarak yararlanabilmek amacıyla ele alınmıştır.

Bu belgede ulusal ve uluslararası düzeylerde hibe sağlayabilen kurum ve kuruluşların erişim adresleri ve detaylarına yer verilmiştir. Sizler de bu belgeyi inceleyerek projenize destek sağlayabilecek olan ilgili kurum veya kuruluşları bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.