fbpx
Scroll Top

Temmuz Akademi Bülteniniz: Hakem Değerlendirmelerinin Temelleri 📝🧑🏻‍💻

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Online Bilgi Akademi Bülteni’nin bu ayki temasını;

‘Hakem Değerlendirmelerinin Temelleri’ olarak belirledik.

Keyifli okumalar dileriz.

Başlıca Haberler

Nitelikli ve özgün araştırmaların yayınlanmasını sağlayan, Hakem Değerlendirmelerinin ilkeleri!

Doğru, tarafsız ve güvenilir yayın yapmanın bilimsel açıdan önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bu gerçeği sağlamak bilimsel yayıncılıkta hakem değerlendirmeleri ile mümkündür. Ancak bu sürecin doğru ve tarafsız yürütüldüğünden nasıl emin olabilirsiniz?

Hakem değerlendirme ilkeleri; hakemlerin uyması gereken prensipleri, amaçlarını ve sürecin işleyişini sizlere sunmaktadır. Daha fazlası için bu yazıya göz atmayı unutmayın!

Erişmek için tıklayınız.

Makalenizi hakemli dergilerde nasıl yayınlatırsınız? 10 ipucu ile bu sorunun cevabını arıyoruz!

Makale yazım süreci kadar, makalenizi yayınlatma süreci de streslidir. Bu çalışmada, makalenizi ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlatabilmek için faydalı olabilecek 10 etkili ipucunu bulacaksınız.

Erişmek için tıklayınız.

İyi Bir Hakem Nasıl Olunur?

Her hakem aynı değildir. İyi hakemler süreci daha hızlı yönetirler, değer katarlar ve verimli davranışlar sergilerler. Hakem değerlendirmelerinin etkinliğini yavaşlatan veya azaltan davranışlar sergilemekten kaçınırlar.

Sizce iyi bir hakem nasıl olmalı?

Erişmek için tıklayınız .

Web of Science Academy üzerinden “Akran Değerlendirmesi” için danışman yardımıyla pek çok ücretsiz, çevrimiçi kursa erişim sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hakem değerlendirmesi şablonları, uzman örnekleri ve ücretsiz eğitim kursları…

Size pratik deneyim yoluyla hakem değerlendirmesinin temel yetkinliklerini öğreten ücretsiz, çevrimiçi kursuna şimdi göz atın!

Erişmek için tıklayınız.

Bir makale nasıl değerlendirilir?

Basit bir soru gibi gözükebilir ancak bir hakemin en temel sorularından biridir. Bu sorunun yanıtı sadece hakemler için değil, aynı zamanda makale yazarları ve dergi editörleri için de önem teşkil etmektedir.

Bu makalede bilimsel hakemlik konusu üzerinde durulmuş ve bir bilimsel hakemin kendisine gönderilen bir makaleyi nasıl değerlendirmesi gerektiği anlatılmıştır.

Erişmek için tıklayınız.

Peer Review And The Acceptance Of New Scientific Ideas: Akran değerlendirmesi ve bilimsel yayıncılık için bir rehber niteliğindeki bu kitap size yol gösterecek!

Bilimsel araştırmalarla ilgili bir milyondan fazla makale, dünya çapındaki bilimsel dergilerde her yıl yayınlanmaktadır. Bu kadar makalenin yeterlilik, önem ve özgünlük açısından değerlendirilmesi büyük bir görevdir.

Halkı da ilgilendiren bu bilimsel fikirlerin değerlendirilmesi ve yenilerinin keşfedilmesi üzerine ele alınan bu kitap ilham verici olacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

Akran Değerlendirmesi: Yapıcı Geri Bildirim Sağlamak İçin 5 Akıllı İpucu

Akran değerlendirmesi, yayın döngüsünün son derece önemli bir yönüdür.

Akran değerlendirmesi iki bölümden oluşur: rapor edilen araştırma çalışmasının okunması ve değerlendirilmesi, ardından değerlendirmenizi yazara iletme (yayın için makaleyi iyileştirme tavsiyesiyle).

Bu makalede, makale kalitesini artırmak için etkili geri bildirimlerin nasıl paylaşılacağına dair beş önemli ipucu sunulmaktadır.

Erişmek için tıklayınız.


Bilimsel Yayınlarda Akran Değerlendirmesi: Yararlar, Eleştiriler ve Bir Hayatta Kalma Rehberi

Bu makale, akran inceleme sürecini özetlemekte, farklı akran incelemesi türleri ile ilgili artıları ve eksileri vurgulamaktadır ve akran incelemesini geliştirmek için yeni yöntemleri açıklamaktadır.

Hakem değerlendirmelerinin yararları, eleştirileri ve daha fazlası bu yazıda!

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma makalelerinde hakem değerlendirmesinin 10 faydası

Akran değerlendirmesinin faydaları nelerdir? Araştırma metninizi yazarken meslektaşlarınızı dahil etmeniz neden önemlidir? Hakem incelemesi süreciyle ilgili kısa bir video da dahil olmak üzere 10 hakem değerlendirmesi avantajını burada bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Web of Science Academy üzerinden “Akran Değerlendirmesi” için danışman yardımıyla pek çok ücretsiz, çevrimiçi kursa erişim sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hakem değerlendirmesi şablonları, uzman örnekleri ve ücretsiz eğitim kursları..

Size pratik deneyim yoluyla hakem değerlendirmesinin temel yetkinliklerini öğreten ücretsiz, çevrimiçi kursuna şimdi göz atın!

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.