fbpx
Scroll Top

Temmuz Akademi Bülteniniz: Akademik Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Başlıca Haberler

Akademik kariyerinizin gelişiminde ‘Araştırma Bütünlüğünün’ önemi: Yazarlar, editörler ve hakemler için ipuçları

Web of Science™, araştırma topluluğunun araştırma bütünlüğünü daha iyi anlamasına yardımcı olmak için bazı adımlar atıyor.

Bu blog gönderisinde, Web of Science Academy’deki ücretsiz kursların, “geri çekme uyarıları” gibi yeni özelliklerini tartışıyor ve araştırmacıların günlük işlerinde ve araştırma topluluklarında araştırma bütünlüğünü sürdürmelerine yardımcı olacak bazı pratik ipuçları paylaşıyor.

Gıda güvenliği, halk sağlığı, pandemi gibi önemli konularda yapılan çalışmalardaki düzeltmeler veya geri çekilmeler, sonraki çalışmalar açısından onlara kaynak olması ve araştırmanın seyri bakımından büyük önem taşımaktadır. Yanıltıcı ve yanlış araştırma insanların hayatını riske atabilir. Aynı zamanda akademik kariyeriniz açısından da istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Ele alınan bu yazıda, araştırma bütünlüğünü sürdürmek adına yapılabilecekler sizlerle paylaşılmaktadır.

Erişmek için tıklayınız.

Başarılı bir akademik kariyer için 10 ipucu

Akademik kariyerinin başında olan Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için, başarılı bir akademik kariyer inşa etmelerine yönelik olarak erken kariyer psikoloğu Dr. Kate Wolitzky-Taylor, başarılı bir akademik kariyer için on ipucu sunuyor. Akademik kariyer planları olanlar ve bu yolda kendini geliştirmek isteyenler, bu blog yazısına bir göz atabilir!

Erişmek için tıklayınız.

Akademik kariyer rehberiniz

Öğrenmekten ve bilginizi başkalarıyla paylaşmaktan keyif alıyorsanız, akademik kariyer size çekici gelebilir. Akademik işler genellikle yüksek maaşlar ve iş tatmini sunar.

Bu yazıda, akademik bir kariyerin nasıl güvence altına alınacağı ve akademisyenler için en iyi işlerden bazılarını listelenmiştir.

Erişmek için tıklayınız .

Scite.ai akademik kariyer gelişimine nasıl katkı sağlar?

Scite.ai, 1,2 milyar bilimsel makaleden oluşan kapsamlı bir veri tabanından yararlanan ve araştırmacılara ve akademisyenlere benzersiz ve doğru bilgiler sağlayan, bilimsel araştırma için yenilikçi bir sohbet robotudur.

Scite.ai, araştırmalarına yardımcı olacak kapsamlı araştırma materyallerine ihtiyaç duyan STEM araştırmacıları ve öğrenciler için başvurulacak bir araçtır. Araştırmaya yardımcı olmak için mükemmel bir araçtır ve tüm araştırmacıların ve akademisyenlerin bunu denemesi şiddetle tavsiye edilir.

Erişmek için tıklayınız.

Doktora yeterlilik sınavında başarılı olmak için etkili ipuçları

Kariyerine akademide devam etmek isteyenler için ilk süreç yeterlilik sınavlarıdır. Alana karşı olan ilginiz, yeterliliğiniz ve isteğiniz bu sınavlar yoluyla yazılı veya sözlü ya da her ikisi de olacak şekilde bazı ölçütlerle değerlendirilmektedir.

Her ne kadar tek tip bir yeterlilik sınavı olmasa da bu yazıda yer alan tavsiyelerin çoğu, bitirme tezi savunması da dahil olmak üzere doktora programınızdaki herhangi bir önemli adımı müzakere etmenize yardımcı olmak için faydalı olacaktır. Ayrıca bu yazı, yeterlilik sınavını geçmekle kalmayıp başarılı olmanıza da yardımcı olacak bazı ipuçları içermektedir.

Erişmek için tıklayınız.

Doktora sonrasında akademik pozisyon bulmak ya da bulamamak

Doktora sonrası araştırmacı (Postdoc) olduktan sonra bir akademisyen olmak, çekiliş kazanmak gibidir. Bu, bazıları için gerçekleşirken bazıları için gerçekleşmez.

Doktora sonrasında yaşadıklarını ele alan bir araştırmacının gözünden sizi bekleyen durumları ve akademik bir pozisyona sahip olmanın yollarını bu yazıda keşfedebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Üniversite Öğrencilerinin Yüksek Lisans (Master) ve Doktora ile İlgili Bilmesi Gerekenler

Bu yazıda akademik kariyerinin başında olan genç araştırmacılar için yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile ilgili bilmeleri gereken noktalar anlatılmıştır.

Üniversite bittikten sonra yurtdışına eğitim amaçlı nasıl gidilebileceği, bu çalışmalar için paranın nereden bulunacağı, nasıl burs alınabileceği, not ortalamasının ne olması gerektiği, TOEFL ve GRE gibi sınavlara ne zaman girilmesi gerektiği ne zaman ve nasıl çalışılması gerektiği, vb. Sorular bu kılavuzda yer almaktadır.

Erişmek için tıklayınız.

Doktora Öğrencilerinin Yapmaması Gereken Üç Şey

Doktoraya başlamak hayatınızda vereceğiniz en önemli kararlardan biri. Fakat asıl iş bu kararı verdikten sonra başlıyor. Eğer başarılı bir doktora öğrencisi olmak istiyorsanız yapmanız gereken çok şey var, fakat yapmamanız gereken şeyler daha da önemli olabilir. İşte doktorada yapılmaması gerekenler…

Erişmek için tıklayınız.

Doktora yapmanın faydaları

Doktora yapmanın faydaları, doktora öğrencisinin bu yetenekleri kullanabilme beceresine de bağlıdır. Doktora yaparak sadece bir unvana (Dr.) sahip olmazsınız. Akademik ve özel sektörde iş başvurusu yaparken ihtiyacınız olacak temel yetenekleri de kazanmanızı sağlayacaktır.

Doktora yaparak kazanacağınız beceriler size doktora yapmalı mıyım sorusuna cevap vermenize de yardımcı olabilir.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.