fbpx
Scroll Top

Ocak Akademi Bülteniniz: Araştırma sorusu nasıl oluşturulur? / Tez konusunu nasıl seçersiniz?

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Bu ayın teması, ‘Araştırma sorusu nasul oluşturulur? / Tez konusunu nasıl seçersiniz?’ olarak işlenmiştir.

Hem akademik kimliğinizin hem de çalışmalarınızın görünürlüğünü sağlayarak, daha fazla kişinin çalışmalarına kaynaklık etmek araştırmacılar için önemli bir durumdur.

Ocak Ayı Akademi Bülteninde, ilgili tema üzerinden yine çeşitli makaleleri sizler için seçtik.

Keyifli okumalar…

Başlıca Haberler

Araştırma sorusu nasıl yazılır?

Akademik çalışmalarda en önemli adım aslında başlangıç adımıdır. Bu ilk adımı da tezinize, makalenize, projenize bir başlık ve bir araştırma sorusu bularak gerçekleştirirsiniz.

İyi tasarlanmış bir araştırma sorusu, araştırmanıza bir amaç ve netlik kazandırır. Araştırmanızın okuyucular tarafından anlaşılır olabilmesine yardımcı olur ve hedef kitlenizi çekebilmeniz için oldukça önem taşır.

Araştırma sorusu aynı zamanda çalışmanızın özgünlüğünü, okunmaya değer olduğunu, okuyucularınıza bir kaynak olabileceği düşüncesini de içinde barındırmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora gibi derecelerde tez yazım süreçlerinde veya bitirme projelerinde birçok kişi iyi tasarlanmış araştırma sorusunu bulmak için zamanlarını harcamakta.

Ocak Ayı’nın temasıyla birlikte, size bu konuda yardımcı olabilecek birbirinden çeşitli makaleleri ve blog yazılarını topladık. İşte onlardan ilki; Araştırma sorusu nasıl yazılır? Araştırma sorusu neden önemlidir? Araştırma sorularının çeşitleri nelerdir? ve daha fazlasına bu makaleden erişebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

.

‘Amarika Tarihi’ alanındaki çalışmalarınız için kullanabileceğiniz platform: Readex

Readex platformu, tarih ve gazetecilik alanındaki araştırmacıların faydalanabileceği ve kütüphanelerin arşivlerini zenginleştirebilecekleri bir platformdur.

Readex ile kolay bir şekilde anahtar kelimeler yardımıyla çalışmalarınızla en ilgili sonuçlara ulaşabilir ve araştırma sorunuzu hazırlayabilirsiniz. Tezinizin konu başlığını oluştururken alandaki çalışmalara göz atmak size yardımcı olacaktır. Şimdi Readex platformunu keşfedebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Tez konunuzu seçerken dikkat etmeniz gerekenler

İyi yazılmış bir tez akademik kariyerinizde size önemli kapıları açabilir. Ayrıca birçok kişinin dikkatini çeken araştırma ile bilgi birikiminizi başkalarına gösterebilme imkânı yakalarsınız. Bu nedenle hem iyi bir tez konusu seçmek hem de iyi bir içerik ortaya koymak büyük önem taşır.

Peki tez konusunu seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

Erişmek için tıklayınız .

Güçlü bir araştırma sorusu yazmanın kriterleri ve örnekleri

Bir araştırma sorusu, çalışmanızda tam olarak neyi bulmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olur. Araştırma makalenize veya tezinize rehberlik etmesi için iyi bir araştırma sorusu gerekmektedir. Bu makale yardımıyla güçlü bir araştırma sorusu yazmanın kriterlerini keşfedebilirsiniz. Örnekler üzerinden giderek araştırma sorunuza bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

4 adımda tez konusu belirleme rehberi

Çalışmalarınızın seviyesine bağlı olarak, teziniz için konuyu kendiniz bulmanız ya da geniş bir konu havuzundan seçmeniz istenecektir. Her iki durumda da önce geniş kapsamlı bir konu seçmeli ve daha sonra onu mümkün olduğunca daraltmalısınız.

Tez konusu belirleme rehberi ile siz de konunuzu belirlemenin yollarını keşfedebilirsiniz. Ayrıca tez konunuzu bulmaya yardımcı olarak web sitelerine de bu makaleden erişim sağlayabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Yüksek lisans ve Doktora öğrencileri için tez konusu belirlemenin yolları

Yüksek lisans ve doktora eğitiminde en zorlanılan aşamalardan birisi tez konusu belirleme aşamasıdır. Akademik hayatınız boyunca sizi yansıtacak olan çalışmalar sizin tezleriniz olacaktır. Bu yüzden tez konunuzu çok dikkatli belirlemeniz gerekir. Tez konusu belirleme ile ilgili sık sorulan soruları da yine bu yazıda bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Mükemmel tez konunuzu 4 adımda seçin!

Araştırma sürecinden ne kadar zevk alırsanız alın, harika bir tez konusu seçmek her zaman zordur. 4 adımda mükemmel tez konunuzu nasıl oluşturabileceğinizi şimdi keşfedin!

Erişmek için tıklayınız.

Başlık deyip geçmeyin!

Tez başlığını bulmak kolay bir işe gibi gelebilir ancak içerik kadar tez başlığını oluşturmak da emek ve zaman isteyen bir süreçtir. İyi bir tez başlığı, jürinizin de ilgisini çekecektir ve belki de sizi bir adım öne taşıyacaktır. Birçok araştırmacı veri tabanlarında tez başlıklarını aratarak kendi araştırmaları için kaynak olarak kullanabileceklerinin kararını verir. Hem okuyucular için hem akademik kariyeriniz için hem de jüri sınavınız için tez başlığı önemli bir detaydır.

Erişmek için tıklayınız.

Tez Konusunun İyi Olup Olmadığını Anlamak İçin Sorulacak Sorular

Bir tez konusu seçmek sizin için küçük, teziniz için büyük bir adım. Araştırmanıza başlamadan önce konunuzun iyi şekillendiğinden emin olmanız gerek. Konunuzun üzerinde çalışmaya hazır olup olmadığını öğrenmek için soru listesine göz atın.

Erişmek için tıklayınız.

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.