fbpx
Scroll Top

Nisan Akademi Bülteniniz: Akademik Yayıncılığa Dair✍🏼

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Online Bilgi Akademi Bülteni’nin bu ayki temasını ‘Yayıncılığın Temelleri & Doğru Dergiyi Bulmak & Akademik Yayıncılıkta Cinsiyet Önyargısı‘ olarak belirledik.

Keyifli okumalar dileriz.

Başlıca Haberler

Araştırmanızda kullandığınız referanslar ne kadar güvenilir? Referanslarınız geri çekildi mi veya araştırmanızın içeriğiyle uyumlu mu yoksa tamamen zıt mı?

Scite Reference Check özelliğini duymuş muydunuz?

Reference Check, yayınlama ve hakemlik süreçlerini daha hızlı ve kontrollü bir şekilde yürütmenize olanak tanıyan bir Scite özelliğidir.

Reference Check özelliği ile aşağıdakileri kontrol edebilirsiniz;

  • Bir el yazması referanslarının nasıl kullanıldığını,
  • Her bir referansın kendisinden başkalarının nasıl alıntıladığını,
  • Referanslardan herhangi biri hakkında endişelenecek bir şey olup olmadığını (örneğin, geri çekme gibi editoryal bildirimler veya varsa çok sayıda zıt bulgu vb.)

Reference Check özelliği ilginizi çektiyse, örnek üzerinden detaylı anlatımları için bu yazıya göz atın!

Erişmek için tıklayınız.

ORCID kimliği almak için en iyi 10 neden

Adınızın benzersiz kılınması için ORCID, size yardımcı bir tanımlayıcıdır. Çalışmalarınızın tanınması için, karışıklık yaratmaması için ORCID kimliği oldukça önemlidir.

Tamamen ücretsiz bir şekilde araştırmacı kimliğinizi oluşturabilirsiniz.

Peki bu kimliğin size yararı nedir? Bu yazıda ORCID kimliği almanızın en iyi 10 nedeni sıralanmıştır!

Erişmek için tıklayınız.

Akademik yayıncılıkta cinsiyet önyargısı: STEM endüstrisindeki kadınlar, cinsiyet önyargısının üstesinden gelinmesine nasıl yardımcı olabilir?

Geçtiğimiz haftalarda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladık. Peki, Akademide cinsiyet önyargısının önüne nasıl geçilebilir?

STEM endüstrisinde kadınların karşılaştığı zorlukları ve cinsiyet önyargısının üstesinden nasıl gelebilecekleri bu yazıda ele alınıyor.

Erişmek için tıklayınız .

Geleceğe İlham Vermek: Kadın kimyagerler ve fizikçiler, alanındaki liderlerini onurlandırıyor!

AIP Publishing tarafından yayınlanan Journal of Chemical Physics (JCP), bilim insanlarına ilham veren kadınları onurlandıran bir makale koleksiyonu aracılığıyla fizik ve kimya alanında önde gelen kadınların araştırmalarını sergiliyor.

Alandaki önemli kadın bilim insanları, geleceğin bilim insanlarına hayallerinin peşinden gitmeleri için ilham vermeye yardımcı oluyor!

Erişmek için tıklayınız.

IEEE yazarları için, doğru dergiyi bulmalarına yardımcı olacak araçlar burada!

IEEE yazarları için en etkili araçlar burada! IEEE Author Tools’un yardımıyla makalenizi gönderim için hızlı bir şekilde hazırlamanın ne kadar kolay olabileceğini öğrenin.

Araştırmanız için doğru süreli yayını veya konferansı bulun, makale gönderme süreçlerinizi hızlandırın, referans dosyalarınızı kontrol edin, makalenizin görünürlüğünü test edin.

Erişmek için tıklayınız.

Elektronik dergiler ve basılı dergiler – Peki makaleniz için hangisini seçmelisiniz?

Bilimsel dergiler, özgün bilimsel bilgiyi yayma ve makale erişilebilirliğini artırma hedeflerine ulaşmayı sağlayan araçlardır. Halihazırda bilimsel çalışmaları yayınlayan iki tür dergi vardır: Elektronik dergiler ve Basılı dergiler.

Bu yazı sayesinde, makalenizi yayınlamak için doğru dergi türünü seçmenize yardımcı olan özellikleri keşfedin!

Erişmek için tıklayınız.

Türkiye’nin bilimsel yayın haritası: Dergi yayıncılığı üzerine bibliyometrik bir araştırma

Dergi yayıncılığının temellerini incelemek ister misiniz?

Türkiye’nin dergi yayıncılığı üzerine yapılmış olan bu bibliyometrik araştırma sizleri konu hakkında bilgilendirecektir.

Türkiye’de yayımlanan dergiler, makaleler ve bibliyometrik analizleri şimdi inceleyin!

Erişmek için tıklayınız.


Bu yazı ‘Web of Science dergi değerlendirme süreci ve seçim kriterleri’ hakkında size bilmeniz gerekenleri sunuyor!

Web of Science Core Collection™ için küratörlük süreci benzersizdir. Dergi değerlendirme ve seçim kriterleri hakkında bilgi sahibi olarak, dergilerinizin kalitesini belirleyebilir ve iyileştirme yollarını keşfedebilirsiniz.

Şimdi bu yazıya bir göz atın!.

Erişmek için tıklayınız.

Açık erişimi neden önemsemeliyiz?

ChronosHub’un geçmiş webinarında ele aldığı bu konu, size açık erişim konusunda farklı bir bakış açısı katacaktır.

Örnekler üzerinden ilerleyen bu geçmiş webinar kaydı sayesinde, açık erişim ile ilgili birçok sorunuza da cevap bulma imkanı yakalayabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.