fbpx
Scroll Top

Mart Akademi Bülteniniz: Araştırmalarınız İçin Literatür Taraması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yaşanan ve 10 ilimizin etkilendiği büyük deprem felaketinde bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Şubat Ayı içerisinde yayınladığımız ‘Deprem Özel Sayı’ larımızda, deprem ile ilgili çeşitli bilgileri ve faydalı olabilecek sayfaları bulabilirsiniz.

Bu süreçte özellikle sosyal medya üzerinden konuyla ilgili olarak çok fazla bilgi dolaşımı olmuştur. Ancak böyle bir süreçte doğru bilginin yayılımı oldukça önemlidir. Dezenformasyonu önlemek adına resmi kaynaklardaki haberleri değerlendirerek Deprem Özel Sayımızda sizlerle paylaştık.

Aylık olarak yayınladığımız Akademi Bültenimize kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bu ayın temasını, akademik makale yazımındaki önemli noktalara ayırdık. İlk kez makale yazacaklar veya uzun zamandır makale yazan araştırmacılarımıza yönelik olarak faydalı olabilecek kaynakları Mart Akademi Bültenimizde bulabilirsiniz.

Başlıca Haberler

Bir bilimsel makale nasıl yazılır?

Bilimsel makale yazımı lisansüstü öğrencileri ve araştırmacılar için oldukça önemlidir. Yapılan araştırmaların belli bir düzen içerisinde paylaşılması bilginin devamlılığı ve anlaşılabilirliği açısından belli formatlarda aktarılmaktadır. Makalelerin sahip olduğu belli başlı bir format mevcuttur.

Bilimsel makalenin bölümlerinin her biri, özenle yazılmalı ve her bölümün kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.

Bazı bilimsel dergiler, bilimsel makalenin bölümlerini farklı formatlarda isteyebilmektedir. Örneğin bazı dergiler her bölümü ayrı ayrı isterken, bazı dergiler Bulgular ve Tartışma, Tartışma ve Yorum gibi bölümleri birlikte isteyebilirler. Bu bilgilere dergilerin makale yazım kılavuzlarını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda bir bilimsel makalede bulunan her bir bölümü nasıl ele alabileceğinizi inceleyebilirsiniz

Erişmek için tıklayınız.

Araştırmacılar için akademik makale yazım kılavuzu

Blog yazısında, araştırmacılar için akademik makalenin ne olduğu, makale yazma sürecinin ayrıntıları, makale yazmanın aşamalı hazırlığı ele alacak şekilde bir kılavuz hazırlanmıştır.

Son olarak, araştırmacıların makale yazarken yaptıkları yaygın hatalar veya eksikliklerden de bahsedilmektedir.

Erişmek için tıklayınız.

Akademik yazımda öğrencilerin en sık yaptığı 5 hata

Üniversitede öğrenciler birçok derste makale, bildiri yazmaktadır. Bilimsel bir makale yazmak akademik bilgiden daha fazlasını gerektirmektedir.

Şimdi akademik yazımda öğrenciler tarafından yapılan en yaygın 5 hataya ve onlardan kaçınmak için neler yapılması gerektiğine göz atalım.

Erişmek için tıklayınız .

Makale yazımında sizin için kurtarıcı olacak bir platform: Scite

Hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin çok kolaylıkla kullanabileceği bu platform, makalenizdeki atıfların araştırma konunuzla ilgililik düzeyini görmenize, makalenizi destekleyen diğer araştırmaları bulmanıza, makalenizle zıt görüşleri paylaşan araştırmaları değerlendirmenize yarıyor.

Makalenizin özellikle bulgular kısmını yazmanıza yardımcı olacak bu aracı hala keşfetmediyseniz şimdi tam zamanı!

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel makalede bulgular bölümü nasıl yazılır?

Bulgular kısmı araştırmaların verilerinin paylaşıldığı ve aslında üzerinde özenli bir şekilde çalışmanın önemli olduğu bir bölümdür. Bu bölümde bilimsel veriler paylaşılacağı için, dikkatlice planlama yapmak önemlidir.

Bulgular bölümünün yapısı nasıl olmalı, içeriğinde neler paylaşılmalı ve sonuçların literatür ile karşılaştırılmalı ifadesi nasıl yapılmadır?

Erişmek için tıklayınız.

Akademik makale nasıl oluşturulur?

Bir yazarın akademik çalışmalarını nasıl ele alması gerektiği, genel bir makale yapısının nasıl olması gerektiği bu yazıda ele alınmıştır. Her bir bölümün yaklaşık olarak kelime sayıları, içerik düzeni ve daha fazlasını bu yazıda inceleyebilirsiniz.

Ayrıca konuyla ilgili olarak sık sorulan sorulardan yardım alarak takıldığınız noktaları çözüme kavuşturabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel makale hazırlama sürecindeki temel noktalar

Bir araştırma makalesini nasıl düzgün bir şekilde yazacağınızı bildiğiniz sürece, bu sürecin daha az acı verici olduğunu ve o kadar da kötü olmadığını göreceksiniz.

Bu makalede adım adım bir akademik araştırma makalesinin nasıl yazılacağını detaylarıyla bulabilirsiniz..

Erişmek için tıklayınız.

Makalelerde tartışma bölümü nasıl yazılır ve önemi nedir?

Makalelerin tartışma bölümü, bulgularınızı açıklamaya ve değerlendirmeye, literatürle ve araştırma alanınızla nasıl ilişkili olduğunu göstermeye ve genel sonucunuzu desteklemek için bir argüman oluşturmaya odaklanmalıdır.

Tartışma bölümü ayrıca diğer araştırmacılara yeni bir araştırma alanı da açabilmektedir. Tartışma bölümünüzü nasıl ele alabileceğinize yakından bakın!

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel makalenin nasıl yazılacağı ve yayımlanacağına dair kapsamlı bir kitap önerisi!

“Bilimsel Bir Makale Nasıl Yazılır veYayımlanır?” başlıklı bu kitapta yazım süreçlerinden yayım sürecine kadar bilimsel bir araştırmanın nasıl yapılabileceği anlatılmıştır.

Bu kitap önerisinin, makale yazım süreçlerinizde kaynak olabileceğini öngörmekteyiz.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.