fbpx
Scroll Top

Kasım Akademi Bülteniniz: Akademik Görünürlüğün Sağlanması🧐

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Bu ayın teması, ‘Akademik Görünürlüğün Sağlanması’ olarak işlenmiştir.

Hem akademik kimliğinizin hem de çalışmalarınızın görünürlüğünü sağlayarak, daha fazla kişinin çalışmalarına kaynaklık etmek araştırmacılar için önemli bir durumdur.

Kasım Ayı Akademi Bülteninde, ilgili tema üzerinden yine çeşitli makaleleri sizler için seçtik.

Keyifli okumalar…

Başlıca Haberler

Araştırmanızı çevrimiçi olarak tanıtmak için 10 ipucu!

Doğru kişilerin araştırmanızı gördüğünden nasıl emin olursunuz? Araştırmanız istediğiniz kadar okuyor mu? Doğru kişilerin önüne araştırmalarınız çıkıyor mu?

Yukarıdaki sorular birçok araştırmacı için önemli sorulardır. Çünkü bir araştırmanın amacı doğru kişilere ulaşarak, doğru araştırmalara kaynak olabilmektir. Alanındaki boşlukları doldurabilmek ve böylece yaygınlığını, görünürlüğünü artırabilmektir.

Özellikle terfi veya görev süresi ve finansman için başvururken, çalışmanızın erişimi ve daha geniş kitlelere dair kanıt sağlamanız gerekiyorsa, araştırmanızı çevrimiçi olarak tanıtmak hayati önem taşımaktadır. Bu konuda size yardımcı olacak bazı ipuçlarını bu makalede bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Bir makale nasıl tanıtılır? 76 içerik tanıtım stratejisi ile siz de makalenizi tanıtmanın farklı yollarını keşfedeceksiniz!

Araştırmalarınızı tanıtmak için hangi yolları kullanıyorsunuz?

En bilindik yöntemler arasında; bir dergi de yayımlanması, konferans bildirileri yayımlamak ilk akla gelenlerdir. Ancak günümüzde internetin imkanları ile aklıma gelmeyen veya göremediğimiz daha pek çok yol bulunmaktadır.

Yeni dünya düzeninde değişen bu yöntemleri merak ediyorsanız, bu makaleyi kaçırmayın!.

Erişmek için tıklayınız.

Araştırmanız yayınlandı, peki şimdi ne olacak?

Araştırmanız sonunda saygın bir dergide yayınlanmaya hazır mı? Tebrikler! Bunun üzerinde çok çalıştınız ve bu aşamaya gelmek için çok zaman harcadınız.

Unutmayalım ki araştırma yayını bir sürecin sonu değil, yeni bir sürecin başlangıcıdır. Şimdi sizi neler bekliyor?

Erişmek için tıklayınız .

Araştırmanızı dünyayla paylaşın! Araştırma yaygınlaştırma planlaması, etkisi ve profesyonel profiliniz…

Bilimsel araştırmalar dünyayı daha iyi bir hale getirme gücüne sahiptir – ancak yalnızca paylaşılırlarsa.

Pandemi döneminde birçok araştırmacı çalışmalarını tüm dünya ile paylaştı ve tüm bu araştırmalar ışığında ilk günkü etkiler geride kaldı.

Şimdi tam tersini düşünürsek, araştırma süreci boyunca araştırmalarını diğer araştırmacılarla, tıbbi kuruluşlarla, hükümetlerle veya halkla paylaşmamış olsalardı?

Erişmek için tıklayınız.

Bir makalenin anatomisi nasıldır? Bir akademisyenin notlarından oluşan bu sunuma göz atın…

“Bir araştırmacı ne için makale yazar?” sorusuna verilen cevaplardan biridir, akademik ilerleme ve araştırma geliştirme…

Akademik ilerlemeniz ve araştırma geliştirmeniz için makalenizin yazım süreçlerinden başlayarak yayım süreçlerine kadar oldukça uzun bir yolda emek vermek gerekmektedir. Temamız görünürlüğün sağlanması olunca, makale yazımında dikkat edilmesi gereken noktaları örnekler üzerinden açıklayan bu sunuma göz atmanızda fayda var.

Erişmek için tıklayınız.

Makale keşfedilebilirliğinizi artırmanın 5 yolu

Bu makale; anahtar kelimelerin etkili kullanımının, makaleleri çevrimiçi bulmada ne kadar yardımcı olduğunu açıklayacak, arama motoru dostu anahtar kelimeler oluşturmak için bazı stratejileri listeleyecek, yapılandırılmış verilerin çevrimiçi makalelerin keşfedilebilirliği üzerindeki etkisini vurgulayacak, kolay keşif için benzer içeriği birbirine bağlamanın önemi hakkında bilgiler verecek ve bunu yapmanın en iyi yollarını önerecek.

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel bilginin görünürlüğü!

Hacette Üniversitesi’nde açık erişim farkındalığı üzerine ele alınan bu makalede, açık erişimin önemini, bilimsel görünürlüğe olan katkılarını öne sürmektedir.

Bilim insanlarının açık erişim farkındalığı ve açık erişimin bilime olan katkılarını, araştırmacıların açık erişim yayın yapma isteklilik düzeylerini, ele alınan sorular çerçevesinde ortaya koyan bu makaleye göz atmayı unutmayın!

Erişmek için tıklayınız.

Konferans yayınları dergi yayınları kadar değerli midir?

Çalışmalarınızı bir konferansta sunmak kariyerinizi destekler. Kendinizi birebir tanıtma imkanı bulabilirsiniz. Networking kurmanıza yardımcı olur. Alanınızdaki diğer araştırmacılardan geri bildirimler almanızı sağlar, konferans sonrası çalışmalarınızı bir dergide yayınlama şansı yakalayabilirsiniz.

Tüm bu fırsatlar hem akademik profilinizin hem de akademik çalışmalarınızın görünürlüğünü arttırmaya yönelik imkanlardır. Daha fazlası için makaleyi inceleyebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma etkisi: ne olduğu, neden önemli olduğu ve etki potansiyelini nasıl artırabileceğiniz

Araştırmanızın etkisi gerçekte nasıl oluşur? Nasıl ölçebilirsiniz? Gerçekten bunu hızlandırmak için ne yapabilirsiniz?

Araştırmanızın etkisi sizin çalışmalarınızın görünürlüğüyle de doğru orantılı olarak artabilmektedir. Bu artışı gözlemleyebilmek, doğru ölçümleyebilmek ve devamlılığı sağlamak önemlidir.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.