fbpx
Scroll Top

Haziran Akademi Bülteniniz: Alıntıları Nasıl Artırırsınız? Araştırmacılar İçin İpuçları

Dijital akademi profili oluşturmak araştırmacılara birçok fayda sağlamaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Çalışmaları hem akademik çevrede hem de akademik çevrenin dışında yayılmasına olanak sağlar.
  • Yayın listelerinizi kolayca yönetme imkanına sahip olabilirsiniz.
  • Doğru kimlik tanımlama ile başarılarınızın kaybını önleyebilirsiniz.
  • Yeni bağlantılar ve iş birlikçileri bulmanıza yardımcı olur.
  • Araştırmalarınızın görünürlüğü artırır, etki faktörünüzü olumlu yönde etkileyebilir.

Tüm bu noktaları ve daha fazlasını Nisan Akademi Bültenimizde inceleyebilirsiniz.

Başlıca Haberler

Araştırmalarınızı ‘Kudos’ ile paylaşın!

AIP Publishing, yazarların yayınlarının görünürlüğünü ve erişimini artırmasına yardımcı olmak için Kudos ile ortaklık kurmuştur. Kudos, özellikle araştırmacılar ve yazarlar için tasarlanmış, yayınlarınızı paylaşmanıza ve tanıtmanıza ve etkinliklerinizin indirmeler, alıntılar ve altmetrikler üzerindeki etkisini izlemenize yardımcı olan bir platformdur.

Araştırmalarınızın atıf sayılarını artırabileceğiniz yepyeni bir platformu keşfedebilirsiniz. Kudos’u nasıl kullanabileceğinizi ve bunun için nereden başlayacağını bu blog yazısında bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Atıf Sayınızı Artırmaya Yönelik 20 Altın Kural

Yayınlarınıza yapılacak atıfların sayısı akademik kariyeriniz açısından önemlidir. Akademik alanda sizin yayınlarınızın daha fazla alıntılanabilmesi olasıdır. Araştırmacılar alıntılarını artırmak adına çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Araştırmalarınızın farklı ülkelerdeki araştırmacılardan atıf almasını istemez misiniz? Bu yazıda paylaşılan 20 tekniği kullanarak alıntı sayılarınızı nasıl arttırabileceğinizi öğrenin!

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma makalenize olan atıf sayısını nasıl artırabilirsiniz?

Bir araştırma makalesinin alıntılanma sayısı, bir araştırmacının çalışmasının erişiminin bir ölçüsü olarak kullanılır. Atıf ölçümleri dikkatle yorumlanmalı ve sorumlu bir şekilde kullanılmalıdır.

Ne kadar çok araştırmacı çalışmalarınızdan haberdar olursa, kendi araştırmalarında ondan alıntı yapma olasılıkları o kadar artar. Bu blog gönderisi, alıntılarınızı artırmanın bir yolu olarak kişinin kendi çalışmasına ilişkin farkındalığı artırabileceği bazı yolları paylaşacaktır.

Erişmek için tıklayınız .

Araştırmanızın görünürlüğünü dünya çapında arttırın!

Akademik katkılarınızı ve atıf etkinizi tek bir yerde sergilemenin etkili bir yolunu mu arıyorsunuz?

Zamanınız değerli. Yayınları ve alıntıları, yayıncı tarafından doğrulanmış emsal incelemeleri ve editörlüklerle bir araya getiren bir Web of Science Araştırmacı Profili ile süreçlerinizi kolaylaştırın. Web of Science Araştırmacı Profilleri, dünya çapındaki araştırma topluluğundaki görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur. Birkaç kolay adımda, işbirlikçileri ve fon sağlayıcıları çekmek için başarılarınızın eksiksiz bir görünümünü paylaşabilirsiniz.

Daha fazlası için şimdi Web of Science Araştırmacı Profilini inceleyin!

Erişmek için tıklayınız.

Araştırmanızın yayınlanma oranını arttırın!

Akademik araştırmacılar mümkün olduğunca çok fazla yayını iyi dergilerde yayınlamak isterler. Yayın oranınızı artırmanın daha fazla tanınma, daha fazla prestij ve daha fazla alıntı alması beklenir. Ancak bu genellikle o kadar da kolay değildir.

Yayınlanma oranı, her yıl çıkardığınız makalelerin sayısı ve kalitesidir. Size bir soru; özgün ve değerli işler yapmaya devam ederken bu oranı nasıl arttırabilirsiniz?

Erişmek için tıklayınız.

Atıf sayınızı artırmanın 10 kolay yolu

Yayınladığınız makale sayısı akademik kariyeriniz açısından önemlidir. Öte yandan çalışmalarınızın alıntılanma sayısı da önemlidir çünkü araştırmanızın alan üzerindeki etkisini gösterir. Atıf sayınızı artırmanın kariyeriniz üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir, çünkü fon sağlayan kurumlar hibe kararları verirken genellikle makale sayısı ile alıntı sayısının bir kombinasyonuna bakarlar. Tüm bunlar ve daha fazlası için atıf sayınızı artırmanın çeşitli yollarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Alıntıları, erişimi ve etkiyi artırma…

Geleneksel olarak alıntılar, bir derginin veya makalenin performansını değerlendirmek için en önemli ölçütlerden biri olarak algılanır. Etki, erişim ve alıntıları, birindeki artışın doğal olarak diğerlerini de iyileştirmeye yol açtığı verimli bir döngü olarak düşünmek yardımcı olabilir. Bir derginin erişimi ne kadar büyük olursa, etki yaratma olasılığı o kadar artar ve bu da alıntılara yol açabilir. Bu noktada bu blog yazısında, atıfların nasıl artırılabileceği, dergi editörleri için ipuçları halinde sunulmuştur.

Erişmek için tıklayınız.

Atıf görme: Akademisyenlerin atıf sayılarını artırmaları için kısa bir rehber

Akademik dergilerin etki faktörlerinin yanı sıra en önemli bibliyometrik göstergelerinden biri de atıf sayılarıdır. Atıf sayılarının birikmesi yıllar alır ancak birkaç farklı yolla alıntılarınızı artırmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu blog yazısında bir akademisyenin gözünden kişisel olarak kullandığı ve işe yaradığını gördüğü ipuçları ve stratejilerini paylaşmıştır. İşte karşınızda bir akademisyenin gözünden, atıflarınızı artırmanıza yarayacak en iyi 10 ipucu!

Erişmek için tıklayınız.

H-Index’inizi Nasıl Başarılı Bir Şekilde Artırırsınız?

Bir araştırmacı olarak ne kadar başarılısınız? Yayınlarınız ne kadar iyi? Çalışmanızın etkisi nedir?

Elbette bu soruları yanıtlamanın birçok farklı yolu var. Geleneksel olarak, bir araştırmacının kariyerinin gücü genellikle yayınlarına göre değerlendirilir. Ancak bir dergi veya kurumdan ziyade bir bireyin başarısını ölçmenin bir yolu var mı? H-endeksi bunu yapmanın bir yolunu sunar. H -endeksinizi nasıl artırabileceğiniz ve daha fazlası bu yazıda!

Erişmek için tıklayınız.

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.