fbpx
Scroll Top

Eylül Akademi Bülteniniz: Makale Değerlendirme Sürecindeki Püf Noktalar👍

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Online Bilgi Akademi Bülteni’nin bu ayki temasını;

‘Hakem İncelemesinden Geçmek’ olarak belirledik.

Keyifli okumalar dileriz.

Başlıca Haberler

Web of Science ‘dan yeni gelişmeler: Web of Science Araştırmacı Profillerinin Yeni Nesli

Tek bir yerden erişim ile profillerinizi kontrol edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Web of Science artık eski Publons profillerinin tek erişim ve yönetim noktasıdır. Publons profilleri Web of Science’a taşınmıştır.

Web of Science™ Araştırmacı Profilleri’nin yayınlarınızı, atıf ölçütlerini, akran değerlendirmelerini ve dergi düzenlemeyi tek bir yerde takip etmeye yönelik yeni özelliklerle iyileştirildiğini ve bu özelliğin, onu tüm işlerinizi yönetmeniz için tek adres haline getirdiğini duyurmaktan mutluluk duyarız.

Ayrıca bu konuda daha detaylı olarak 27 Eylül Salı günü saat 11:00’da Research Smarter webinar serisinde “Web of Science araştırmacı profillerinin önemi” konulu Türkçe bir sunum gerçekleştirilecektir. Kayıt ve katılım bilgileri için sosyal medya hesaplarımızı takipte kalın!

Erişmek için tıklayınız.

Makalelerin reddedilmesindeki 5 ortak sebep

Akademik makaleler yayın süreçlerinde hakem değerlendirmesinden geçerler. Bazı makaleler çeşitli sorunlar nedeniyle ret kararı almaktadır. Peki makalelerin reddedilmesindeki nedenler nelerdir? Bu nedenleri nasıl çözüme kavuşturabilirsiniz?

İşte bu yazıda, makalelerin reddedilmesindeki sorunlar ortaya koyulmuş ve bu sorunların çözümü paylaşılmıştır.

Erişmek için tıklayınız.

Araştırmanız yanlış değerlendirilirse ne yapmalısınız?

Dergilere yayınlanması için gönderdiğiniz araştırmanız, size düzeltmeler için geri gönderildi. Ancak editörden gelen bu düzeltme talepleri, bazen yapılması güç boyutlara ulaşabilmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen pes etmeyin! Bu şekilde yapılması güç olan düzeltme listesi gelirse ne yapmanız gerekir? Şimdi kısaca bir göz atın…

Erişmek için tıklayınız .

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen makale bulma ve yayınlama sitesi DergiPark’ın yazarlar, hakemler ve editörler için DergiPark Süreç Rehberini ziyaret etmeyi unutmayın!

Sıkça sorulan sorulardan oluşturulmuş olan DergiPark Süreç Rehberi’nde birçok soruya cevap bulabilirsiniz.

Çeşitli videolu anlatımlar, infografikler, süreç haritalandırmaları sayesinde sorularınızı daha hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturun!

Birçok DergiPark kullanıcısının işini kolaylaştıracak bu rehberi kesinlikle inceleyin…

Erişmek için tıklayınız.

Eleştirilere yanıt verirken yazarlardan beklentiler

Yazarın makalesini değerlendirmeye gönderdikten sonraki süreç tüm makalenin gidişatını ve son halini değiştirebilmektedir. Önemli olan makalenize gelen eleştirileri doğru anlamak ve onlara doğru cevaplarla geri dönüş sağlayabilmektir.

Eleştirilere yanıt vermede temel kurallar, incelikler ve yapılmaması gereken hususlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel bir dergide yayın yapmak: Yayın kurulunun rolü

Bu yazı yayın sürecinde editörün ve yayın kurulunun rolüne odaklanıyor. Yayın sürecine editör katkıları, alınan karar türleri, makale retlerinin yaygın nedenleri, nasıl dergi editörü olunacağı ve daha fazlası hakkında bilgi edinin.

Erişmek için tıklayınız.

Dergi editörleri ve hakemler bir araştırma makalesinde ne ararlar?

Bilimsel dergiler, yayın değerlendirmesi için çok sayıda araştırma makalesi alır. Dergi editörleri bu araştırma makaleleri havuzunu gözden geçirir ve hakemlerin yardımıyla bir dizi makaleyi yayınlanmak üzere onaylar.

Bu makalede ilk kez makale yazacaklar için yayın kabulüne destek sağlayacak kısa ve özet bilgiler verilmiştir.

Erişmek için tıklayınız.


Makalenizi değerlendiren hakemlere yanıt yazmak için 10 basit kural!

Size iletilen hakem yorumlarına nasıl cevap verebilirsiniz?

Örnek bir makale üzerinden ele alınan bu konu, birçok yazarın değerlendirme yapan hakemlere nasıl geri dönüş vereceğini 10 kural altında anlatmıştır.

Erişmek için tıklayınız.

Editör El Kitabı, yayın süreçlerinizde size rehber oluyor!

Editör El Kitabı ile, doğru uygulamalar için kılavuz olması ve dergilerin göz önünde bulunduracağı fikirler vermesi amaçlanmıştır.

Bir yayın geliştirirken yardımcı olacak ve yayımcı ve editörün göz önünde bulundurabileceği konuları yansıtmaktadır.

Editör El Kitabı’nı şimdi detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.