fbpx
Scroll Top

Aralık Akademi Bülteniniz: Akademik Görünürlüğün Sağlanması🧐

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Bu ayın teması, ‘Akademik Görünürlüğün Sağlanması’ olarak işlenmiştir.

Hem akademik kimliğinizin hem de çalışmalarınızın görünürlüğünü sağlayarak, daha fazla kişinin çalışmalarına kaynaklık etmek araştırmacılar için önemli bir durumdur.

Kasım Ayı Akademi Bülteninde, ilgili tema üzerinden yine çeşitli makaleleri sizler için seçtik.

Keyifli okumalar…

Başlıca Haberler

Değerli okurlarımız, Aralık Temamız ile 2022 yılının son temasını sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz!

Son temamızda bilimde ve bilimsel çalışmalardaki Kapsayıcılık ve Çeşitlilik üzerinde durmak istedik. Bilim herkes içindir ve bu sebeple kapsayıcılığı ve çeşitliliği ön planda tutmak önemlidir.

Bizler de Bültenimizin kapsayıcılığını ve çeşitliliğini artırmak adına sizlerden yardım aldık ve geçtiğimiz aylarda okuyucularımıza ilettiğimiz anketlerin sonuçlarını sizlerle kısaca paylaşmak isteriz…

  • Anket sonuçlarımızda da gördük ki, okuyucularımızın %61’i yüksek lisans, doktora öğrencisi ve akademik kariyerinin başında yer alan dinamik, genç bir kitlemiz var.
  • Okuyucularımızın uzmanlık alanları ise oldukça çeşitlilik göstermekte ve en fazla paya sahip olan uzmanlık alanları ise şu şekildedir; %43’ü sosyal bilimler, %22’si yaşam bilimleri ve biyotıp, %18’i teknoloji alanlarında yoğunluk göstermektedir.
  • Bülten okuyucularımızın %63’ü 26-41 yaş aralığında bulunmaktadır. Genç, dinamik, öğrenmeye açık ve kariyerlerinin başlarında bir okuyucu kitlemizin olduğunu gördük.
  • Katılımcılarımız daha çok webinar, seminer görmek istiyor ve kendilerini geliştirmek istiyor.

Anket sonuçlarımıza göre, 2023 yılı için yepyeni bir bülten takvimi hazırladık!

2023 Bülten Takvimimizde; anket sonuçlarından çıkan ana tema başlıklarına, bültenimizin çeşitliliğine, demografik yapısına uygun olarak kapsayıcılığı yüksek temalara yer vermeye özen göstereceğiz.

Akademide eşitliği, çeşitliliği ve kapsayıcılığı geliştirmek

Akademide eşitliği, çeşitliliği ve kapsayıcılığı geliştirmek adına dergilerin uygulayabilecekleri yaklaşımları bu makalede bulabilirsiniz.

Öne sürülen bu yaklaşımları uygulayan dergilerin durumlarını ve hakemlerin, yazarların, araştırmacıların, akademik enstitülerin ve fon sağlayıcıların bu konu hakkındaki rollerini de keşfedebileceksiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Bilimde çeşitliliği desteklemek: Bibliodiversity

Bilimde çeşitliliği desteklemek için neler yapılıyor? Bilimi toplumun gelişimi için kullanmayı hedefliyorsanız veya sadece akademik yükselme ve teşvik hedefliyorsanız belki de izlediğiniz strateji doğru olmayabilir…

Hem dünyadan hem de Türkiye’den örnekler ile bilimde çeşitlilik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız .

Biblioçeşitlilik Nedir ve yerleşik bilgi oluşturmak için neden gereklidir?

Biblioçeşitlilik, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde akademik içeriğin çeşitliliği ve çeşitli şekillerde ifade edilen çok çeşitli küresel ve yerel konulardaki araştırmaları korumak ve çeşitli dillerde ifade etmek için gereklidir. Aynı zamanda kütüphane koleksiyonlarının geliştirilmesi için de önemlidir.

Şimdi makalenin tamamına erişebilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Günlük yaşamda araştırmanın önemi nedir?

Bilimsel veriler uzunca deneme ve yanılmalar sonucunda nihai hallerine gelerek topluma ve insanlığa bir şeyleri öğretir, geliştirir ve ileriye taşır. Tüm bu süreç bilimin kapsayıcılığına da önem vermemize neden olmaktadır.

İşte karşınızda araştırmanın günlük yaşamdaki önemini ve kapsayıcılığını kabul etmemizin en önemli 3 nedeni;

Araştırma, yaşam kalitesini artırıyor

Araştırma, bizi bilgiyle güçlendirir

Araştırma, ilerlemeyi ileriye götürür…

Erişmek için tıklayınız.

Kütüphanelerde çeşitliliği teşvik etmek

Çeşitlilik, öğrencilerin farklı okuryazarlıklar geliştirirken aynı zamanda eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olduğu için kütüphanede çok önemlidir. Farklı kimliklere odaklanan kütüphaneler, öğrenciler ve metinler arasındaki çeşitliliği kutlama sorumluluğunu üstlenecek benzersiz bir donanıma sahiptir.

Peki kütüphanelerde çeşitliliği nasıl teşvik edebilirsiniz? Ne gibi uygulamalar bu konuda size yardımcı olacaktır?

Çeşitliliğe önem veren ve bu konuda çalışmalar yapan kütüphaneler, bu makale size yol gösterebilir!

Erişmek için tıklayınız.

Açık erişim neden önemlidir?

Açık erişim bilimin kapsayıcılığını ve bilime ulaşmadaki eşitliliği sağlayan önemli adımlardan biridir. Peki nedir açık erişim?

Açık erişim (AE), akademisyenlerin dünya çapında bir izleyici kitlesine ulaşmaları ve yayınlamaları için yeni bir yoldur. AE’nin amacı, okuyucuların bir abonelik ödeyerek bilimsel bilgilere erişebildiği geleneksel abonelik modelinin aksine, yayınları tüm kullanıcılara ücretsiz olarak çevrimiçi olarak sunmaktır.

Erişmek için tıklayınız.

Araştırma yöntemlerinde ve kaynak türlerinde yeni bir soluk: Podcast’ten alıntı yapmak

Podcast teknolojisi akademik araştırmaların yayılması, araştırma iletişimi ve araştırma tanıtımı için etkinliği gittikçe artan bir platform haline geldi. Bilimin kendi yapısındaki çeşitliliği ve kapsayıcılığının yanında araştırma yöntemlerindeki çeşitlilik ve kapsayıcılık da teknoloji ile birlikte genişlemektedir. Bunlardan bir yenisi de ‘Podcast’ler …

Peki Podcastlerden nasıl alıntı yapabilir veya araştırmalarımızda nasıl kullanabiliriz?

Erişmek için tıklayınız.

Sağlık Hizmetlerinde Çeşitliliğin Önemi: Tıp Profesyonelleri Tartışıyor

Tüm hastalara mümkün olan en iyi bakımı sağlamak ve ırksal eşitsizlikleri en aza indirmeye yardımcı olmak için tıp uzmanlarının değişen popülasyonlar arasındaki farklılıkları kabul etmesi ve tanıması gerekir.

Sağlık hizmetlerinde çeşitlilik hakkında baştan sona daha fazla bilgi edinmek için, bazı doktorların konu hakkında söylediklerine bir göz atın.

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.