fbpx
Scroll Top

Ağustos Akademi Bülteniniz: Bilimsel Dergi Hakemi Olmak 🧑🏻‍💻

Merhaba,

Online Bilgi Akademi Bülteninde aylık olarak; akademik alana dair karşılaştığınız zorluklarla mücadele yollarını ve araştırmalarınızda kullanabileceğiniz yardımcı kaynakları konu başlıklarımızda bulabilirsiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Online Bilgi Akademi Bülteni’nin bu ayki temasını;

‘Bilimsel Dergi Hakemi Olmak’ olarak belirledik.

Keyifli okumalar dileriz.

Başlıca Haberler

İyi bir akran değerlendirmecisi olmak…

Akran değerlendirmesi, akademik yayıncılıkta oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yazarlara çalışmalarının doğrulanmasını sağlar ve okuyuculara güvenilir, yüksek kaliteli içerik sağlar.

Dürüst ve yararlı bir akran değerlendirmesi raporu yazmak uzmanlık, iyi analitik beceriler ve mükemmel iletişim nitelikleri gerektirir. Ancak nasıl iyi bir hakem olunabileceğine dair herhangi bir resmi eğitim veya tavsiye bulunmamaktadır.

Ayın haberinde ve bültenin diğer bölümlerinde sizlerle iyi bir hakem, akran yorumcusu olmanın tüyolarını, makale değerlendirme raporlarının nasıl yazılacağı, kendinizi hakemlik konusunda geliştirmenin yollarını ve daha fazlasını paylaşacağız.

Erişmek için tıklayınız.

Web of Science Academy kursları ile kendinizi akran yorumculuğunda geliştirmek ister misiniz?

Dergi hakem değerlendirmesi sürecine giriş kursu ile hakemlik süreçlerine giriş yaparak, farklı hakem inceleme türlerini, inceleme raporlarını yapılandırmayı ve hakem yorumlarına yanıt vermeyi öğrenebilirsiniz.

Kurs 20 – 30 dakika sürmekte ve kurs sonunda katılımcılar sertifikalarını indirebilirler. Siz de bu sürece başlamak istiyorsanız, şimdi kursa katılın!

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel iletişimin görünmeyen eli: Hakemlik

Bu makalede her yıl Eylül ayında kutlanan Hakem Değerlendirme Haftası nedeniyle ele alınan hakemlik süreçlerinin zayıf yönleri ve önerilen çözüm modelleri aktarılmıştır.

Yapılan çalışmalar göstermektedir ki  hakemlik  süreci  araştırmacılar  tarafından  çok önemli bulunmaktadır. Detaylar için makaleye erişim sağlayın!

Erişmek için tıklayınız .

Hakem/akran değerlendirmesi: Hakemler makalenizde neye bakar?

Etkili bir akran değerlendirme süreci olmadan, makale bilimsel bilgi standartlarına dayanamaz ve bu da yanlış veya kusurlu bilginin yayılmasına neden olur.

Bu yazıda, makalenizi incelerken hakemlerin baktığı farklı yönlere bakılacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

Bilimsel dergilerde hakemlik nasıl yapılır?

Bilimsel dergilerde hakemlik yapabilmek, alanınızda belirli bir birikime sahip olduğunuzu gösterir.

Bilimsel bir makalenin yayınlanma süreçleri, bilimsel dergilerde hakemlik çeşitleri ve hakemlik görevinin önemi hakkındaki bu makale sizlere yardımcı olacaktır.

Erişmek için tıklayınız.

Makale inceleme raporu 5 adımda nasıl yazılır?

Makale inceleme raporu, yayınlanan bir makalenin analizinin yapıldığı bir tür üst düzey raporlama türüdür. 5 adımda makale inceleme raporu yazmanın detaylarını öğrenerek çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Erişmek için tıklayınız.

Makale incelemesi nasıl yazılır? Dergi editörleri, gözden geçirenler için 10 temel adım belirledi…

Potansiyel eleştirmenler çeşitli şekillerde dergi editörlerinin radarına girerler.

Bir gözden geçiren, makale inceleme sürecine tam olarak nasıl yaklaşır? İşte size rehberlik edecek APA dergi editörlerinden 10 temel adım.

Erişmek için tıklayınız.


Faydalı bir hakem raporu nasıl yazılır? Detaylarıyla bu yazıda…

İyi ve doğru işleyen bir hakemlik süreci bilimsel çalışmaların niteliği açısından son derece önemlidir. Akademik çalışmaların değeri aslında bilimsel bir denetimden geçtikleri varsayımına dayanır.

Faydalı bir hakem raporu yazmak için bir sistematiğe ihtiyaç vardır. Bu yazıda bu sistematik ele alınmıştır.

Erişmek için tıklayınız.

Hakem raporlarından faydalanmak ve cevaplamak için bazı ipuçları

Hakemlerin değerlendirmelerini anlamak, yerine getirmek ve yorumlarına cevap vermek oldukça karmaşık ve aşamalı bir süreçtir. Bu süreci daha anlaşılır ve kolay hale getirmek için hazırlanan rehber size bu konuda yol gösterecektir.

Erişmek için tıklayınız.

Web of Science Academy üzerinden “Akran Değerlendirmesi” için danışman yardımıyla pek çok ücretsiz, çevrimiçi kursa erişim sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hakem değerlendirmesi şablonları, uzman örnekleri ve ücretsiz eğitim kursları..

Size pratik deneyim yoluyla hakem değerlendirmesinin temel yetkinliklerini öğreten ücretsiz, çevrimiçi kursuna şimdi göz atın!

Erişmek için tıklayınız.

Eğitim Takvimimiz

(Tüm eğitimlerin ve daha fazlasının erişim linklerine sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz)

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.