fbpx
Scroll Top

International Civil Aviation Organization (ICAO)

ICAO Açılımı Nedir?

International Civil Aviation Organization (ICAO)

 

ICAO Standartları Nedir?

The International Civil Aviation Organization (ICAO), havacılık emniyeti, güvenliği, verimliliği ve düzenliliği ve çevrenin korunması için düzenlemeler oluşturur. Organizasyon ayrıca havacılığın teknik alanını kapsayan operasyon uygulamalarını ve prosedürlerini de düzenler.

 

ICAO Standartları Nasıl Kullanılır?

Bu koleksiyon, sorunsuz hava taşımacılığı ve sınır geçiş prosedürleri sağlar ve şunları yapabilmenizi sağlar:
 • Uluslararası havayollarını işletmek için adil fırsat sağlayın
 • Uçuş güvenliğini teşvik edin
 • Giderleri ve cezaları en aza indirin

 

ICAO Nedir?

International Civil Aviation Organization (ICAO) Birleşmiş Milletler’in uzman bir kuruluşudur ve 7 Aralık 1944 tarihinde, Şikago kentinde Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’nin (Convention of International Civil Aviation) imzalanması ile oluşturulmuştur.

 

ICAO amaçları şunlardır:

ICAO Sözleşme’de belirtilen ilkelerin idaresinden sorumlu kalıcı kuruluştur. Genel merkezi Montreal’de bulunan ICAO havacılık emniyeti, güvenliği, verimliliği ve düzgünlüğünün yanı sıra havacılık çevre koruma için de standartları belirler.

ICAO’nun üyeliği 190 Taraf Devleti kapsar. ICAO’nun Şikago Sözleşmesi, Madde 44’te yer alan amaçları ve hedefleri uluslararası hava trafiğinin ilkelerini ve tekniklerini geliştirmek ve aşağıda belirtilenler için uluslararası hava taşımacılığının planlanmasını ve geliştirilmesini teşvik etmektir:

 • Dünya genelinde uluslararası sivil havacılığın güvenli ve düzenli olarak büyümesini sağlamak
 • uçak tasarımı sanatlarını ve çalışmasını barışçıl amaçlar için teşvik etmek
 • uluslararası sivil havacılık için havayollarının, havaalanlarının ve hava seyrüsefer tesislerinin geliştirilmesini teşvik etmek
 • güvenli, düzgün, verimli ve ekonomik hava taşımacılığı için dünya halklarının ihtiyaçlarını karşılamak
 • anlamsız rekabetin neden olduğu ekonomik atığı önlemek
 • Taraf Devletlerin haklarına tam saygı gösterildiğinden ve her bir Taraf Devletin uluslararası havayolları işletmek için adil bir fırsata sahip olduğundan emin olmak
 • Taraf Devletler arasında ayrımcılıktan kaçınmak
 • uluslararası hava trafiğinde uçuş güvenliğini arttırmak; ve
 • genel olarak uluslararası sivil havacılığın tüm yönlerinin gelişmesini teşvik etmek.

ICAO Konsey’inin başlıca görevlerinden biri Uluslararası Standartlar ve Önerilen Uygulamalar’ı (SARPs) kabul etmek ve bunları Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi  Ekleri içerisine dahil etmektir.Uluslarası Standartlar ve Önerilen Uygulamalar uluslararası sivil havacılık için hava trafiğini, yasadışı müdahalenin önlenmesini ve sınır geçme prosedürlerinin kolaylaştırılmasını kapsar.

 

 

Performans, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik için elektronik ürünler tasarlayın

Size Nasıl Hizmet Verebiliriz?

Online Standart, teknik doküman ve yayınlara, kılavuz ve standartlara erişim için en güvenilir ve hızlı çözüm ortağınızdır.

Bize ulaşırsanız ihtiyaç duyduğunuz tüm dokümantasyona da ulaşmış olursunuz.

 

500’den fazla kaynak üzerinden yapacağınız araştırma ile elde edebileceğiniz dokümantasyonu, değerli iş birliklerimiz sayesinde size dijital ortamda veya basılı olarak sunabiliriz.

API, ASHRAE, ASME, ASTM, BSI, IEC, IEEE, ISO , SAE ve yüzlerce standardizasyon kurumu ile ortaklığımız sayesinde doğru ve güvenilir bilgiye hızla erişmenizi sağlayarak hem zamanınızı hem de kaynağınızı koruyabiliriz.

Siz ihtiyacı paylaşın, biz çözüm yolu sunalım!

Biz Sizi Arıyalım

Aradığınız standart ve/veya doküman listesini paylaşırsanız, ayni hafta içerisinde teklifimizi iletebiliriz.

Sunduğumuz servis ile doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmanızı kolaylaştırabiliriz.

 

Online Standart’a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

  Gizlilik Tercihleri
  Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.