fbpx
Scroll Top

Eikon

FX, para, hisse, tahvil, metal, enerji ve tarım piyasaları ile ilgili eşzamanlı ve geçmişe dönük fiyat bilgisi, haber, rapor, analiz ve tahminlerini içeren EIKON ve dünyanın en geniş kapsamlı, en güvenilir makroekonomik veri tabanı ve anlık piyasa verilerine ulaşabileceğiniz servis paketi ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Bu servis kapsamında erişebileceğiniz belli başlı datalar aşağıdaki gibidir:

  • Anlık ve geçmişe dönük olarak forex, bono, CDS, commodity ve enerji piyasalarına erişim
  • Türkiye ile ilgili ekonomik, gündem, politik, sektörel ve şirket haberleri ile önemli dünya haberleri
  • Dünyanın en geniş makroekonomik veri tabanına erişim (geçmişe donuk olarak en kapsamlı veri tabanı)
  • Makroekonomik tahminlerle ilgili uluslararası tahmin verilerine erişim
  • Şirketlerle ilgili bilanço, rasyo, nakit akisim gibi verilerine erişim
  • Şirketleri ve ülkeleri ekonomik bazda kıyaslamaya elverişli modellere erişim
  • Anlık olarak Reuters haberlerine erişim
  • Reuters’ın gerçekleştirdiği makroekonomik anketlere erişim
  • Bütün bu verilerin Excel dosyasına aktarımı gibi

 Üniversitelerde kullanım şekilleri

“Eikon” servisinin üniversitenizde birkaç farklı kullanım şekli mümkündür. İsterseniz bu servisi kütüphanenizde bir veri tabanı olarak bütün öğrencilerin ve öğretim üyelerinin kullanımına açabilişiniz (Randevu usulü ile kullanım gibi).

Ayrıca, üniversitelerde giderek önem yaygınlaşan “Finansal Laboratuvar” kurma projeniz var ise, bu laboratuvar kapsamında sizin talep ettiğiniz kadar sayıda bilgisayara bu servisi kurup öğrencilerinize anlık alım satım imkânı sağlayabilirsiniz. (Aynı banka hazinesi ortamı şeklinde).

Finans derslerinizin bazılarını bu laboratuvarda gerçekleştirebileceğiniz gibi, derste işlediğiniz opsiyon, swap, makroekonomik göstergeler, teknik analiz gibi herhangi bir konuyu canlı olarak ürünün içerisinden öğrencilerinize gösterme imkânı sağlayabilirsiniz.

Gizlilik Tercihleri
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.