fbpx
Scroll Top

American Society of Civil Engineers (ASCE)

ASCE Standartları Nedir?

The American Society of Civil Engineers (ASCE) Kodları ve Standartları, bayındırlık işleri ve tesislerinin tasarımı ve inşasında verimlilik ve tutarlılığa katkıda bulunur. Bu standartlar, yollar, köprüler, su ve enerji sistemleri gibi bayındırlık işlerinin yanı sıra limanlar, demiryolları ve havaalanları gibi kamu tesislerinin tasarımını ve bakımını yönetir.

 

ASCE’nin Amacı Nedir?

American Society of Civil Engineers (ASCE) 2002 yılında 150’nci yıl dönümünü kutladı. On iki kurucu 5 Kasım 1852 tarihinde New York şehrindeki Croton Aqueduct’ta toplanarak American Society of Civil Engineers and Architects’i kurmak üzere anlaştığında, dünyadaki en seçkin mühendislik topluluklarından biri olduğunu kanıtlayan bir kurumun temelini attılar.

İnşaat mühendisleri dünyanın altyapısını inşa eder. 19’uncu yüzyılda inşaat mühendisleri Amerika Birleşik Devletleri’ni bir sahilden diğer sahile bağlayan kıtalararası raylı sistemi inşa ettiler. 20’inci yüzyıl boyunca inşaat mühendisleri Interstate Highway System’i ve güvenli içme suyu sistemlerini oluşturdukları için değişim hız kazanmaya devam etti. Bugün ASCE inşaat mühendisliğinde mükemmellik için dünya çapında bir liderdir.

ASCE Kodları ve  Standartları Programı inşaat mühendisliği mesleği için çeşitli konular hakkında uzlaşı standartları geliştirir. Standart komiteleri kendi genel konu alanlarına göre ASCE’nin yedi enstitüsünden biri içerisinde gruplandırılırlar.

 • Architectural Engineering Institute
 • Construction Institute
 • Coasts, Oceans, Ports and Rivers Institute
 • Environmental and Water Resources Institute
 • Geo-Institute
 • Structural Engineering Institute
 • Transportation and Development Institute

ASCE standartları tasarım/yapım alanında kalite kontrolü ve bakımı belirlemek için endüstride ve devlet yönetiminde yer alan ziraat, inşaat, gemi ve yol mühendisleri, mimarlar ve diğer kişiler ile tarafından kullanılır.

 

ASCE Standartları Nasıl Kullanılır?

ASCE standartları şunları yapabilmenizi sağlar

 • Tasarım süreçlerini basitleştirin
 • Doğruluğun sağlanması
 • Hataları ve riski en aza indirin

 

İnşaat mühendisliğinin tüm alanlarında güvenliği, güvenilirliği, üretkenliği ve verimliliği teşvik edin

Size Nasıl Hizmet Verebiliriz?

Online Standart, teknik doküman ve yayınlara, kılavuz ve standartlara erişim için en güvenilir ve hızlı çözüm ortağınızdır.

Bize ulaşırsanız ihtiyaç duyduğunuz tüm dokümantasyona da ulaşmış olursunuz.

 

500’den fazla kaynak üzerinden yapacağınız araştırma ile elde edebileceğiniz dokümantasyonu, değerli iş birliklerimiz sayesinde size dijital ortamda veya basılı olarak sunabiliriz.

API, ASHRAE, ASME, ASTM, BSI, IEC, IEEE, ISO , SAE ve yüzlerce standardizasyon kurumu ile ortaklığımız sayesinde doğru ve güvenilir bilgiye hızla erişmenizi sağlayarak hem zamanınızı hem de kaynağınızı koruyabiliriz.

Siz ihtiyacı paylaşın, biz çözüm yolu sunalım!

Biz Sizi Arıyalım

Aradığınız standart ve/veya doküman listesini paylaşırsanız, ayni hafta içerisinde teklifimizi iletebiliriz.

Sunduğumuz servis ile doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmanızı kolaylaştırabiliriz.

 

Online Standart’a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

  Gizlilik Tercihleri
  Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla belirli hizmetlerden, genellikle tanımlama bilgileri biçiminde bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Bazı çerez türlerini engellemenin web sitemizdeki deneyiminizi ve sunduğumuz hizmetleri etkileyebileceğini lütfen unutmayın.